Gürcistan Tarihi

Gürcüstan cumhureyeti  kafkasya’nın güneyinde ve karadenizin doğu kıyısımda bulunan  ve  sıra dağlarla çevrelenen küçük bir ülkedir .yüz ölçümü takriben 70 bin km2 ‘dir . sınır komşuları  şöyledir:doğu ve güne doğu tarafından Azerbeycan cumhuriyeti , kuzeyden Rusya federasyonu , güney bölgesinden Türkiye ve Ermenistan  batı tarafından Karadeniz ile komuşudur. Gürcistanda,  abhaz, acar ve güney osetya özerk bölgeleri bulunmaktadır.resmi dili Gürcücedir. Gürcüstan bölgesi  milattan önce ve sonra çok tarihi olaylara sahne olmuştur,

Gürcistan bölgesi milattan önce insanların yerleşim bölgeleri idi, çünkü  bu  bölgede metal işletmeleri  bulunuyordu, sürekli  iş arayan insanların   yaşama mekanı olmuştur . milattan önce  yedinci yüz yılda Anadolu işgalinden sonra   Anadolu kabileleri  Anadolu  bölgesini terk etmiş  Gürcüstanda bulunan kura vadisindeki yereli halkla birleşerek bır kıralık devleti kurulmuşlardı, daha sonra  Gürcistan   coğrafyası Roma hakimiyetine geçmiş uzun süre  Bizans işgali altında kalmıştır , Gürcinstan bölgesi sürekli bir şekilde Roma ve Pers imparatorluğu arasında meydana gelen savaşlar  maruz kalmıştır,pers imparatorluğu Gürcistan coğrafyasının bir kısımana  hakim olmuştur.Milattan sonra  Altıncı yüz yılda musulman’lar Tiflisi ele geçirerek orda küçük bir beylik düzeyinde bir devlet kurmuşlardır,  Abbasilerin ve Bizanslıların zayıflamısıyla  ikinci david zamanında hırıstıyanlar Tiflisi geri almış ve bölgede bulunan küçük krallıkları birleştirerek büyük bir krallık devleti kurmuştur, Moğal istilasında Gürcistan devleti  İlhani devletine bağlandı  daha sonra  Timur sahneye çıktı  o bölgeyi kuşattı ve zayıflamasına sebebiyet vererek  Güncistan krallağı   yeniden küçük  prenslik devletlerine bölündü.  İstanbulun fethinden sonra Osmanlı devleti bu bölgeden uzak duramazdı, bu bölge sürekli Osmanlı ve iran ordularının seferine maruz kalıyordu, Osmanlı orduları o bölgeyi  uzun süre hakimiyetinde tutmayı başardı ,yirminci asırda Gürcistan tamamıyla Rus ihtilaline maruz kaldı ve Sovyetler birliği dağıldıktan sonra  1989 yılında bağımsızlığını kazandı.

Gürcistan Coğrafyası

Gürcistan  cumhiriyeti ,  maden petrol ve doğal gaz zenginidir, ayrıca gelişmiş sanayi tesislerine sahiptir,  Gürcistanda  motor sanayi , lokmotif ağır vasıta sanayi   hassas terazi aletleri imal edilmektedir.  tarım ayrıca  bölgenin  zengin olduğu bir coğrafyadır, halkın büyük bir kısmı narinciye ve çay üretimi ile meşguldur, Gürcistan ihracatının 95% bağmsız topluluklar ülkelerine yapmaktadır. Sanayisi gelişmiş nufüsü  5-6 milyon cıvarındadır. Tabbi güzelliği ve akar suları ile meşhurdur  arazelirinden çok sayıda nehirler geçer. Gürcistanın dağları  ormanlarla kaplıdır, orman ağıçları ,  ihlamur kestane çam kayın Kafkas köknarı gibi bitkilerdir.  ormanlarında, kurt, bozayı ,Kafkas geyiğ, karaca, kartal, tilki , çakal, orman tavuğu  gibi çok sayıda vahşi havyarlar yaşamaktadır.